کاردیو به تمریناتی گفته می شود که سیستم گردش خون بدن را تقویت می کند. معمولا این تمرینات در زمان طولانی انجام می شود و ضربان قلب را افزایش می دهد؛ در نتیجه پمپاژ خون به داخل رگ ها افزایش پیدا می کند و این به نفع سلول های بدن خواهد بود، زیرا باعث می شود مواد مغذی واکسیژن بیشتری به بافت ها برسد. به عبارت دیگر هر تمرینی که فعالیت قلب را 50 تا 75 درصد افزایش بدهد، تمرین کاردیو نام دارد.

الپتیکال یک دستگاه عالی برای تمرینات کاردیو است که به خوبی می توان با آن به کاهش وزن دست یافت. هرگاه بدنتان را تکان بدهید، در مقایسه با زمانی که بیکار نشسته اید، کالری بیشتری می سوزانید. هرچه حرکات سریع تر باشد کالری سوزی افزایش پیدا می کند. کاردیو حتی از کار با وزنه هم بیشتر کالری می سوزاند.

قلب نیز از یک بافت عضلانی تشکیل شده است، بنابراین مانند سایر عضلات بدن نیاز به فغالیت و ورزش دارد. عضلات قلب اگر تحرک کافی نداشته باشند روز به روز ضعیف تر می شودند. اگر این عضو مانند یک موتور پر قدرت، به اندازه کافی به کار گرفته نشود، ضعیف و بدون مقاومت خواهد شد. ااپتیکال، تمام اعضای بدن را به حرکت وادار می دارد و سبب سوزاندن کالری بیشتری می شود. هنگامی که تمرین کاردیو انجام می دهید، بدن به مواد مغذی و اکسیژن بیشتری نیاز پیدا می کند.

به همین دلیل سیستم گردش خون که کار تحویل اکسیژن و مواد مغذی را به عهده دارد، تقویت می شود. از طرفی ظرفیت ریه ها بالا می رود و قلب خون بیشتری پمپاژ می کند و رگ ها محکم تر می شوند. نهایتا عملکرد قلبی- عروقی بدن بهبود می یابد. در ورزش با الپتیکال و به طور کلی تمرینات کاردیو، استهلاک بدن کمتر می شود. یک انسان عادی در یک دقیقه 80 الی 90 بار ضربان قلب دارد. در حالیکه قلب یک فرد ورزشکار حدود 60 الی 70 بار می تپد.

کار با الپتیکال،یک تمرین کاردیو عالی

تمرینات کاردیو مغز انسان را جوان نگه می دارد. هر چه قلب قوی تر عمل کند، حجم بیشتری از مغز به کار گرفته می شود؛ زیرا در این شرایط قلب قادر است خون زیاد تری حمل کند، در نتیجه اکسیژن و مواد مغذی بیشتری به مغز می رسد و مغز جوان تر باقی می ماند. به همین دلیل می توانیم بگوییم الپتیکال سبب جوانی مغز انسان می شود. با تمرینات کاردیو، مغز یاد می گیرد اطلاعات بیشتری را به طور هم زمان پردازش کند. بنابراین کودکانی که ورزش می کنند بدون هیچ آموزش بیشتری، در فراگیری ریاضیات بهتر عمل می کنند.

در بدن یک سری هورمون ها مانند اندروفین، ترشح می شود که خلق و خوی انسان را بهبود می بخشد. افرادی که دچار افسردگی هستند، معمولا بدنشان در ترشح این هورمون ها دچار اختلال است. بنابراین مجبور می شوند دارو مصرف کنند تا این اختلالات جبران بشود؛ در صورتی که بدن باید خودش این دارو ها را فراهم بسازد. ورزش با اپتیکال یا هر وسیله ای که به شما امکان تمرینات کاردیو را بدهد، سبب آزاد شدن اندورفین از مغز می شود و فرد افسرده می تواند میزان مصرف داروی خود را کم کند و عوارض جانبی این داروها در امان بماند.

در ضمن تمرینات کاردیو خواب انسان را بهتر می کند. حدود نیمی از مردم جهان از اختلال در خواب رنج می برند. تحقیقات نشان داده افرادی که اضافه وزن دارند بیش از افراد لاغر داروهای خواب آور مصرف می کنند. مصرف داروهای خواب آور ریسک مرگ زود رس را افزایش می دهد. اگر خوابی عمیق ندارید، الپتیکال را امتحان کنید. تمرنات کاردیو کمک می کنند خواب بهتر و عمیق تر داشته باشیم. الپتیکال دستگاهی است که با آن می توان تمرین کاردیو با شدت کم تا متوسط را انجام داد. بنابراین این وسیله برای بهبود بیماری های روحی و روانی بسیار مناسب شناخته شده است. زیرا گاهی تمرینات ورزشی سنگین عوامل بیماری های روانی را تشدید می کند.

الپتیکال از پوکی استخوان پیشگیری می کند. همه افراد و مخصوصا خانم ها، با بالا رفتن سن دچار کم شدن تراکم استخوان می شوند. اما اگر از سنین جوانی شروع به ورزش کنند، بافت ماهیچه ها مستحکم تر باقی می ماند، در نتیجه کلسیم و مواد معدنی بیشتری به استخوان می رسد؛ ضمن اینکه همان بافت ماهیچه ای محکم از استخوان محافظت خواهد کرد.

نکته مهم دیگر اینکه تمرینات کاردیو که یکی از بهترین آن ها الپتیکال است، اعتماد به نفس فرد را بالا می برند. کسانی که کم تحرک هستند و به بدن خود اهمیت نمی دهند، پس از مدتی دچار نارضایتی از فرم بدن خود می شوند. این نارضایتی از شکل بدن، اعتماد به نفس انسان را پایین می آورد. اگر دقت کنید اغلب افراد ورزشکار بسیار با اعتماد به نفس هستند.

با وسیله ورزشی راحتی مانند الپتیکال، می توانید یک سری تمرینات کاردیو عالی داشته باشید و به سلامت روحی وجسمی خود کمک کنید.