دویدن چه بر روی تردمیل و چه بر روی سطح زمین، علاوه بر تناسب اندام، سلامتی نیز برای شما به همراه خواهد داشت. این ورزش را می توانید 4 الی 5 بار در هفته به صورت تناوبی انجام بدهید. بسیاری از افراد به دلیل کمبود وقت، نامناسب بودن آب و هوا یا در دسترس نبودن فضای مناسب ورزش فوق العاده دوید را نادیده می گیرند؛ با داشتن یک تردمیل خانگی شما و همه اعضای خانواده فرصت پیدا می کنید در هر زمان از شبانه روز که وقت یافتید، به انجام تمرینات ورزشی بپردازید.

دویدن به صورت تناوبی به شما کمک می کند که زود خسته نشوید و بتوانید در زمان بیشتری به فعالیت خود ادامه بدهید. دویدن یک ورزش هوازی است با انجام آن اکسیژن زیادی وارد بدن می شود. اکسیژن زیاد، ضربان قلب را تندتر می کند و سبب می شود خون بیشتری در رگ ها جریان پیدا کند و مواد مغذی بیشتری به بافت ها برسد، در نتیجه موجب بالا رفتن سوخت وساز بدن می شود. در هنگام انجام این ورزش به دستاوردهای آن متمرکز بشوید؛ این کار شما را برای ادامه تمرین تشویق می کند.

دویدن را بخشی از برنامه روزانه خود قرار دهید!

اگر تازه کار هستید لزومی ندارد با دویدن در زمان طولانی خود را بیازارید. در ابتدا می توانید 20 دقیقه به صورت تناوبی بدوید و پس از مدتی، زمان خود را افزایش بدهید. دویدن ورزشی است که همه افراد می توانند آن از پس آن بربیایند؛ در انجام آن با اعضای خانواده ، همراه بشوید. تردمیل کمک می کند بتوانید در کنار خانواده به این ورزش بپردازید.

بر روی این دستگاه، سرعت، شیب و زمان تحت کنترل کاربر قرار می گیرد؛ با افزایش هر کدام از این 3 فاکتور بر شدت تمرین افزوده می شود. شدت تمرین به آمادگی جسمانی ورزشکار بستگی دارد. هر چه بیشتر ورزش کنید، آمادگی جسمانی شما افزایش می یابد و می توانید در زمان بیشتری با سرعت زیادتر بدوید.

دویدن استرس و فشارهای روانی را می کاهد و کمک می کند بتوانید نگرش بهتری نسبت به زندگی داشته باشید. همچنین این ورزش دقت و تمرکز انسان را بیشتر می کند و اختلالات خواب را از بین می برد. خواب با کیفیت، کیفیت زندگی روزمره را افزایش می دهد.

قبل از هر کاری یک جفت کفش ورزشی مناسب برای خود تهیه کنید؛ با این کار در هنگام ورزش پاها حمایت می شوند. برای حمایت بیشتر از زانوها، در زمان ورزش، زانوبند بندید. دویدن نباید شما را تحت فشار زیاد قرار بدهد وباید بتوانید در هر جلسه 40 دقیقه به صورت تناوبی بدوید؛ ولی برای رسیدن به این هدف عجله به خرج ندهید. می توانید مدتی از این زمان را به راه درفتن بپردازید. هرچه بیشتر دویدن را ادامه بدهید، زمان قدم زدن شما به دویدن تبدیل می شود؛ چون همان طور که گفتیم ورزش بیشتر، قدرت بدنی را افزایش داده و می توانید با شدت زیادتری تمرین بکنید.

در حین دویدن، هرگاه حس کردید از نفس افتاده اید و قادر نیستید درست حرف بزنید، سرعت را کاهش بدهید. وقتی سطح استقامت بدنتان بالا رفت، خود را وادار کنید بیشتر بدوید. اگر در زمان تمرین یک مقدار به خودتان فشار بیاورید قوی تر خواهید شد. دویدن همه مزایای ورزش ایروبیک را به همراه دارد؛ در موقع انجام این تمرین سعی کنید عمیق و ریتمیک نفس بکشید.

هرگز بدون گرم کردن بدن ورزش دویدن و هیچ ورزش دیگری را آغاز نکنید. برای گرم شدن حدود 5 دقیقه آهسته بر روی تردمیل یا سطح زمین راه بروید. سپس برای 1 دقیقه سرعت را به نهایت توان خود برسانید و بعد 1 دقیقه آهسته گام بردارید. پس از این بدن شما گرم شده و می توانید تمرین خود را انجام بدهید.

بعد از اتمام تمرین نیز حداقل 7 دقیقه برای سرد کردن وقت بگذارید. 5 دقیقه با سرعت کم راه بروید و 2 دقیقه حرکات کششی در ناحیه پا و کمر انجام بدهید. وقتی کمی پیش رفتید و آمادگی جسمانی تان فزایش پیدا کرد، می توانید در هنگام ورزش وزنه به دست بگیرید. استفاده از وزنه و زانوبند، سبب می شود کالری بیشتری بسوزانید. وقتی استفاده از وزنه را شروع کنید که بتوانید حداقل 20 دقیقه کامل بدون از دست رفتن انرژی زیاد به دویدن ادامه بدهید.